Az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye IV. EKIF Pedagógus Konferenciájának témája röviden: „A holnapután iskolája — egy sokféleképpen Istenre szomjazó világban”. Ez a gondolat fogalmazódik meg, ha összevonjuk a konferencia két főelőadójának, Dr. Gloviczki Zoltán, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola rektorának és Dr. Martos Levente Balázs püspök, a Központi Papnevelő Intézet rektorának előadásának címét.
A szülők és pedagógusok feladata felkészíteni gyermekeiket és diákjaikat egy olyan világra, amiről maguk sem tudhatják, milyen lesz. Jogosan vetődik fel tehát a kérdés, mit érdemes átadni? Vannak-e dolgok, amikhez érdemes ragaszkodni, mert bárhogy is alakul a világ, 20-30, esetleg 50 év múlva is értékes lesz?
A válaszok reménykeltőek. Igen, vannak értékek, amit az anyag, a test és a mesterséges intelligencia nem tud pótolni, lehet bármilyen fejlett is a tudomány és a technika. Ez az ember, valamint az emberi kapcsolatok. A transzcendens személy, és az eredményes együttműködés két ember között.
De mit és hogyan kell(ene) átadunk, hogy gyermekeink, diákjaink is képesek legyenek a boldogulásra, és ne csak sikeresek, gazdagok, hanem boldogok is legyenek? Vagy ahogy Pál apostol fogalmaz: Hogy ne csak tanuljanak, hanem az igazság ismeretére is eljussanak. Milyen ki nem aknázott, régen ismert, de mára feledésbe merült lehetőségek rejlenek az intézményi nevelésben, amikkel akár élhetnénk is? Katolikus fenntartóként mit és hogyan tudunk átadni a kereszténység kincseiből?
Ezekre a kérdésekre adott lehetséges válaszokat, a megvalósításhoz ötleteket és gyakorlati tanácsokat a „Bukósisak” Program, az egyik szekció-előadás keretében, melyet közel 600 pedagógus és hitoktató hallgatott végig a program részeként.
Képek: SZENT ADALBERT RENDEZVÉNYKÖZPONT (köszönjük).