A Lélek Szava | Nehezített terepen – keresztény életre nevelés az iskolában (2024. június 15.)
A fiatalok ma ugyanúgy keresik az igazságot és szeretnék megismerni a valóságot, mint mindig, és a felnőtt generációknak óriási felelősségük van abban, hogy milyen világot tárnak eléjük. De mit tehet az iskola, mit tehet a pedagógus, ha olyan gyerekekkel találkozik, akiknek a szülei már végletesen elbizonytalanodtak a saját értékeikben? Lehetséges-e megtanítani, hogy a kereszténység nem csak egy elmélet, hanem megvalósítható életstratégia, az egyetlen, ami valódi boldogsághoz vezet?
Krúdy Tamás és Zsófia beszélget Nagy Péterrel, a tanári kézikönyvnek készült Keresztény Életstratégia Program kidolgozójával.
A beszélgetés megtekinthető itt.
A kereszténység mint modern életstratégia? (2024. május 3.)
Kerengő – a Katolikus Rádió stúdióbeszélgetés sorozata (2024. április 4.)
Bukósisak az élethez – Keresztény Életstratégia Program
pedagógusoknak, hitoktatóknak, iskoláknak, akik nem csak tudományra, hanem életbölcsességre is szeretnék nevelni tanítványaikat Szerkesztő: Pozsgai Nóra
- Sok fiatal indul el úgy otthonról, hogy a legalapvetőbb életszabályokkal sincs tisztában, vagyis a legminimálisabb védőfelszerelés sem áll rendelkezésére, márpedig az élet nem veszélytelen utazás. A Bukósisak módszer, kézikönyv, és pedagógiai stratégia, amit a Pécsi Egyházmegye oktatási intézményei számára dolgozott ki Nagy Péter középiskolai tanár, a Családtudományi Szövetség alelnöke – vele beszélgetünk.
- A beszélgetés meghallgatható itt.
„Emberarcú péntek esték” (2024)
Jubileumi előadássorozat a Mátészalkai Római Katolikus Egyházközség szervezésében
Az egyházközség kilenc előadásból álló rendezvénysorozatot indított, ahol ismert egyházi és hiteles világi vendégekkel találkozhatnak az érdeklődők. Az első előadást január 26-án a Keresztény Életstratégia Program kidolgozója, Nagy Péter tartotta Bukósisak az élethez címmel.
Nagy Péter gondolatébresztő előadásában valamennyiünket érintő kérdésekre kereste a választ. Miért fenyeget egyre több fiatalt a depresszió és a kiüresedés? Mi az értelme a hétköznapok küzdelmeinek? Vajon miért vált puskaporos hordóvá magáról az életről való beszélgetés?
Minden társadalmat meghatároz, hogy mit gondol a transzcendensről, az emberről, az életről, a szabadságról, a családról, a közösségről, mert ezek határozzák meg a társadalom belső működését is. Nagy Péter szerint egyértelműen látszik, elveszítettük a tájékozódási pontot, a transzcendenssel való egységet.
Amely társadalomban megkérdőjeleződnek az erkölcsi szabályok, ott szükségszerűen bekövetkezik a hanyatlás, megrendül a belső rend. A légüressé váló szellemi térben új trónkövetelők, különböző eszmék, ideológiák jelennek meg. Elengedhetetlenül bekövetkezik a civilizáció bukása.
Nagy Péter felhívta a figyelmünket arra, hogy nekünk, európaiaknak, magyaroknak mindenképpen ki kell tartanunk a keresztény tanok mellett.
A keresztény erkölcs által megszabott korlátokat ne lépjük át, hiszen azok egyértelműen biztonságot adnak a számunkra. Nem csak a földi életet, hanem üdvösségünket is védik.
Mivel a kereszténység hívószavai a szeretet és a közösség, Nagy Péter kiemelte, milyen nagy felelőssége van a keresztény családoknak a nevelésben. Szót ejtett az életvédelem fontosságáról is, hiszen az élet az Istentől eredő legcsodálatosabb adomány. Az előadó szerint közös felelősségünk, hogy felkészítsük az utánunk jövő nemzedékeket a nehézségek elviselésére, hogy helyt tudjanak állni ebben a küzdelmes jelenben. Nagy Péter előadását Pál apostol szavaival zárta: „Nehogy a ti szabadságotok ürügy legyen a bűnre”.
A bencés lelkiség nem elmélet, hanem valóság (2023)
Pedagógiai nap Pannonhalmán
Az oktatási főigazgató szavai szerint nagyra értékelték a kollégák Nagy Péter nevelési szakértő a „Bukósisak az Élethez – Keresztény Életstratégiai Program” című előadását. A Családtudományi Szövetség alelnöke arról beszélt, hogy a szekularizálódó világunkban lelkiségi, szellemi, filozófiai szempontból az iskoláknak mivel kell felvértezniük a gyerekeket, hogy a kor kihívásaira keresztény választ tudjanak adni.
„Bukósisak az Élethez” – Keresztény Életstratégia Program (2022)
Sok fiatal indul el úgy otthonról, hogy a legalapvetőbb életszabályokkal sincs tisztában, vagyis alegminimálisabb védőfelszerelés sem áll rendelkezésére, márpedig az élet nem veszélytelen utazás. Jó lenne tehát legalább egy Bukósisak, amit viszont célszerű még az elindulás előtt felvenni. Az „esemény utáni bukósisak” sajnos már nem sokat ér…
A „Bukósisak az Élethez” – Keresztény Életstratégia Program közel másfél évtizedes elméleti és gyakorlati tapasztalatra épül. A kötet segítséget kíván nyújtani minden osztályfőnök, pedagógus, hitoktató és intézmény számára, akik tanítványaikat nemcsak okosakká, hanem bölcsekké is szeretnék nevelni.
„Nem azért vitatkoznak a párok, mert egymással van problémájuk” – Interjú Nagy Péterrel és Judittal (2020)
Párkapcsolati Műhelyük hetedik éve működik töretlen sikerrel. Négy gyerek szülei és négy unoka nagyszülei. A fiatal házasok, akik elbizonytalanodnak, Pécsen legtöbbször őket keresik elsőként. De hogy lettek a kapcsolatok szakértői? Mi a történetük, és mit gondolnak a konfliktusokról? Erről adott interjút Nagy Péter és Judit.
Ritka, amikor egy eseménysorozat ilyen hosszú ideig, ilyen nagy érdeklődésnek örvend. Hogy indult a Párkapcsolati Műhely?
Nagyné Dékány Judit: Amikor felmerült, hogy a férjemmel együtt fogunk előadásokat tartani párkapcsolati témában, egy tanévről volt szó. Ennyi idő átláthatónak tűnt, ezért mertem beleegyezni. De nagyon meglepődtünk, amikor a résztvevők júniusban így köszöntek el: „szeptemberben találkozunk”. Nyáron főtt is a fejünk, hogyan tovább. Így lett az egy tanévből hét. Most a Művészetek és Irodalmak házában tartunk Párkapcsolati Műhelyet minden hónap harmadik szerdáján.
Az interjú elolvasható itt.
Párkapcsolatra oktatnak felsőfokon – Elismerték a pécsi Nagy házaspár munkáját (2018)
2018 június elején adták át a családbarát szemlélet terjesztését elismerő Kopp-Skrabski-díjakat. A közönségdíjat Nagy Péter, a Pécsi Egyházmegye közoktatási munkatársa és felesége, Nagyné Dékány Judit nyerték el a családi életre nevelésben végzett hatékony tevékenységükért.
A Magyar Kurír beszámolója elolvasható itt.
A fiatalok érzelmi és szexuális neveléséről szólt a családpasztorációs papi találkozó (2018)
Egy másik kezdeményezés a Pécsi Egyházmegyében nyert teret: Udvardy György püspök felkérésére Nagy Péter egyházmegyei közoktatási munkatárs, biológia–rajz szakos tanár, grafikus évekkel ezelőtt átfogó programot indított el. A családi életre nevelés komplett és komplex projektje 2010 óta zajlik most már mind a tizenhat egyházi iskolában a 11–14 éves diákok számára, minden osztályban, fiúknak, lányoknak egyaránt. 2014-től a szülőknek, a 14–18 év közötti tanulóknak (életstratégiai program), 2013-tól a 18 év felettieknek (párkapcsolati műhely) indultak projektek. „A keresztény hit, az emberi normalitás” alapján kidolgozott képzés, amely őszintén tárgyal önismereti, szexualitással, konfliktuskezeléssel kapcsolatos kérdéseket, a visszajelzések alapján rendkívül elfogadott a fiatalok körében, pedagógiai központokban jelenleg országos szintű bevezetéséről is tárgyalnak. A hatalmas munkát végző Nagy Péter karizmatikus egyénisége, megalkuvások nélküli, a fiatalok nyelvét is ismerő, férfias stílusa garancia a sikerre, teltházas előadásokon „menti a lelkeket”. A szexualitás torzult szemléletére és gyakorlatára reagálva frappánsan szokta mondani a diákoknak: „nem te fogyasztod a pornót, hanem a pornó fogyaszt el téged”.